Obszary działań
Przedstawiamy Państwu obszary naszych kampanijnych działań, do których zapraszamy:
- nauczycieli (indywidualnie i z klasami, grupami przedszkolnymi),
- pedagogów, psychologów,
- biblioteki,
- centra i domy kultury,
- poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
- ośrodki doskonalenia nauczycieli,
- instytucje kultury,
- media,
- ludzi wielkich serc!
- wrażliwe podcasty (rozmowy z biblioterapeutami, autorami książek z obszaru terapeutycznego),
- artykuły pisane przez specjalistów (psychologów, pedagogów, biblioterapeutów),
- spoty, filmy.
Obszary współpracy/ zapraszamy do:
- korzystania z naszych publikacji,
- przesyłania propozycji tematów, którymi bylibyście Państwo zainteresowani, by ukazały się w naszych wrażliwych mediach,
- dzielenia się swoimi tekstami, które moglibyśmy umieścić w naszej bazie artykułów – prosimy przesyłać je na adres redakcja@wrazlive.pl.
- polecenia książek, które mają moc terapeutyczną (współpraca z Polskim Towarzystwem Biblioterapeutycznym) – w zakładce Książki wspierające.
Obszary współpracy/ zapraszamy do:
- polecania książek, z którymi Państwo pracowali i mogłyby się ona znaleźć w naszej bazie literatury terapeutycznej,
- nauczycieli i pedagogów do dołączania do powstających sieci współpracy, które będą przestrzenią pozwalająca na dzielenie się swoimi doświadczeniami,
- dzielenia się scenariuszami inspiracji, które będziemy mogli publikować w naszej bazie materiałów wspomagających pracę z książkami.
Miejsce wrażliwe to przestrzeń na rozmowy o otwartości, dostępności, o książkach nie tylko do czytania i o terapeutycznej roli literatury. Tematów nam nie brakuje: pokazujemy świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Niepełnosprawności, tolerancja, odmienności, szacunek, budowanie odporności psychicznej to tylko niektóre obszary naszych rozmów w pierwszej edycji Miejsca wrażliwego. W zakończonym już drugim sezonie spotykaliśmy się na rodzinnych warsztatach, których motywem były emocje.
Miejsce wrażliwe: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Kraków ul. Papiernicza 3.
Obszary współpracy/ zapraszamy biblioteki, domy i centra kultury do tworzenia wrażliwych miejsc, w których będą się mogły obywać rodzinne warsztaty w ramach współpracy z kampanią. Chcielibyśmy stworzyć Wrażliwą Mapę Polski, dzięki której rodzice mogliby korzystać z różnorodnych propozycji warsztatowych. Będziemy udostępniać scenariusze rodzinnych spotkań.
Ważnym miejscem na mapie kampanii są spotkania (webinary), warsztaty, konferencje dla nauczycieli i nie wyobrażaliśmy sobie tego bez pozyskania jako Przyjaciół – Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli. Wieloletnia współpraca z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest dla nas potwierdzeniem, jak ważnym jest ono miejscem do wymiany doświadczeń.
Obszary współpracy/ zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów do śledzenia kampanijnych wydarzeń (strona internetowa i social media wydawnictwa). Będziemy tam informowali Państwa o nadchodzących spotkaniach online.
Tworzymy terapeutyczne półki w szkolnych bibliotekach, przedszkolach, bibliotekach i księgarniach. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Biblioterapeutycznym przedstawiamy propozycje książek, które mogą się znaleźć na takich półkach, oznaczone logiem kampanii. Bezpośredni dostęp do literatury terapeutycznej może być znaczną pomocą w pracy z dziećmi i młodzieżą. Placówki i instytucje, które przystępują do kampanii i tworzą terapeutyczne półki, lub w inny sposób włączą się w kampanijne działania, otrzymują certyfikaty: Szkoła z mocą!, Przedszkole z mocą!, Biblioteka z mocą!, Księgarnia z mocą!
Obszary współpracy/ zapraszamy do stworzenia w przestrzeni placówki/instytucji pólek z literaturą terapeutyczną.
Już niedługo zaprosimy do korzystania ze scenariuszy inspiracji do pracy z bajkami terapeutycznymi. Baza materiałów będzie dostępna na stronie wrazlive.pl i mamy nadzieję, że z czasem będzie zapełniała się coraz to nowymi propozycjami zajęć, których autorami będą przyjaciele kampanii.
Obszary współpracy/ zapraszamy do dzielenia się pomysłami na zajęcia z dziećmi i młodzieży, które oparte są na literaturze terapeutycznej. Bardzo chętnie opublikujemy w naszej bazie inspiracji.
- „Planetarium bajek. Młodzież dzieciom” – książka stworzona ze słowa i obrazu przez wyjątkową młodzież z II LO w Mielcu dla równie wyjątkowych Czytelników, czyli dzieci;
- Picturebook pt. „Wrażliwiec”, który porusza temat depresji wśród dzieci i młodzieży.
Naszym marzeniem była produkcja Biblioteczek Mocy, które zawisłyby w poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Udało się! Są to miejsca, w których każdy rodzic odwiedzający poradnię może otrzymać informacje na temat kampanii oraz wrażliwych książek, które pomagają oswajać lęki oraz być plastrami na smutki i trudne sytuacje jakie pojawiają się w życiu dzieci.
Naszym przyjaciołom, sojusznikom, partnerom oferujemy:
- dostęp do bazy książek terapeutycznych oraz materiałów w postaci scenariuszy inspiracji do pracy z bajkami,
- dostęp do wrażliwych podcastów oraz artykułów,
- możliwość publikacji artykułów w naszych wrażliwych mediach,
- możliwość publikacji scenariuszy inspiracji w naszych wrażliwych mediach,
- możliwość uczestnictwa w webinarach,
- pomoc w przygotowaniu terapeutycznych półek i dostarczenie plakietki informującej o współudziale w kampanii,
- dostarczenie materiałów (plakat, ulotki, zakładki) – w miarę możliwości,
- certyfikaty dla szkół, przedszkoli, bibliotek, księgarni, przyjaciół,
- pomoc w organizacji Wrażliwego miejsca (przesłanie scenariuszy rodzinnych warsztatów).
Czekamy na Was!